Kresowianie jednością silni !!!

XIII Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian

Jasna Góra

30 czerwca - 1 lipca 2007

 1. INAUGURACJA
  29 czerwca – Bytom – Państwowa Opera Śląska – GODZ. 17.00

  III Koncert z cyklu: KRESY ŚPIEWAJĄ DLA RODAKÓW połączony z uroczystym wręczeniem Towarzystwu Miłośników Lwowa Oddz. Bytom - dyplomu laureata VIII Edycji Konkursu PRO PUBLICO BONO na najlepsze dzieło obywatelskie 2006 r.

 2. 30 czerwca – Jasna Góra
  1. 11.00 Sala Papieska. Uroczyste otwarcie Zjazdu.
  2. 11.30 -13.00. Prawda – fundamentem pojednania. Polska – Ukraina. Dzień dzisiejszy i przyszłość Kresów.
   Ewa Siemaszko, Szczepan Siekierka, Stanisław Srokowski .
  3. 13.00 – 14.00 Pamięć –Tożsamość - Odpowiedzialność – patriotyzm wg. Jana Pawła II; przesłanie debaty obywatelskiej;
   Rada Fundacji Pro Publico Bono.
  4. 14.00 – 15.00 Wystąpienia senatorów: Jadwigi Rudnickiej, Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk oraz posłów: Marka Kawy i Wojciecha Szaramy.
   Przedstawienie projektu uchwał.
  5. 15.00 – 16.00 Przerwa.
   Złożenie kwiatów pod pomnikiem Orląt Lwowskich w Częstochowie.
  6. 16.00 - 16.30 Różaniec Kresowy – Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej.
  7. 16.45 – 18.15 Sala św. Józefa.
   Red. Ewa Szakalicka. „Z TV Polonia na Kresach”.
   Prezentacja filmów dokumentalnych o Polakach na Kresach.
  8. 18.30 - 20.00 Koncert Jasnogórski. Zespół „POLESKIE SOKOŁY” z Żytomierza.
  9. 21.00 – Apel Jasnogórski
  10. 21.30 – „W hołdzie Macierzy i Kresom”. Wieczór pieśni polskich przy ognisku z udziałem „PACAŁYCHY” i „Tyligentnych batiarów”. Prowadzi: Aleksander Markowski

 3. 1 lipca – Jasna Góra
  1. 9.30 – kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej.
   Mszy św. w intencji zmarłych i żyjących Kresowian w kraju i na świecie przewodniczy Abp Stanisław Nowak Metropolita Częstochowski
   Śpiewa zespół „Szymanowianie” – Wrocław
  2. 10.30 – 11.30 - Sala Papieska
   Twierdze kresowe Rzeczpospolitej” Prof. Stanisław Nicieja
  3. 11.30 – 13.30 KRESOWIANIE W KRAJU I NA ŚWIECIE.
   Otwarte Forum Kresowe z udziałem przedstawicieli Sejmu i Senatu RP, i delegatów organizacji kresowych. Dyskusja. Podjęcie uchwał.
  4. 13.30 – 15.00 Lwów – to dla mnie zagranica. BALLADY KRESOWE
   Recital Romana Kołakowskiego.
   Laureatów I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Lwowskiej prezentuje „Lwowska Fala”.
  5. 17.00 - Spotkanie przedstawicieli Sejmu i Senatu RP i delegatów organizacji kresowych ze „Śląskim Dzwonem Nadziei” i władzami Tarnowskich Gór.

  W czasie Zjazdu czynna będzie wystawa poplenerowa uczniów Liceum Plastycznego im. K. Kobro ze Stalowej Woli „Śladami Polski na Kresach”.


TML Bytom zapewnia wspólny wyjazd autokarami do Częstochowy w dniu 30 czerwca i rezerwuje noclegi.

Szczegółowych informacji udziela
Biuro Krajowe ŚKK Bytom ul. Moniuszki 13
tel/fax: 032-281-51-51 lub 032-281-28-07
e-mail: kongreskresowian@vp.pl
www.kresowianie.avx.pl

„Lwowska Fala”- Polskie Radio Katowice 102,2 FM w każdą niedzielę o 10.10 - o sprawach Kresów i Kresowian!


Data aktualizacji strony: 2007-06-05


Jasna Góra czeka na Kresowian.

XIII Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian na Jasną Górę 30 czerwca – 1 lipca 2007, zapowiada się wyjątkowo! Może dlatego, że w Polskim Radiu Katowice odezwała się po latach radiowa „Lwowska Fala” (102,2 FM niedziela godz. 10.10.) przypominając, że Kresowianie żyją i nadal konsekwentnie działają.

Lwowska Fala” przywołuje nie tylko tamten klimat i tamtych ludzi ale mówi także o sprawach i wydarzeniach, które tworzą dzień dzisiejszy i przyszłość Kresów. Tych za wschodnią granica i tych, co pozostały w każdym z nas, pochodzącym „stamtąd’. Internet sprawił, ze audycja trafia do szerokiego kręgu słuchaczy – również za oceanem i do ludzi młodych, którzy wcześniej nie interesowali się tą tematyką, a masowo napływające zgłoszenia udziału w Zjeździe stanowią dowód, ze Kresowość jest nie tylko dziedziczna, ale i zaraźliwa. Poza starszymi rocznikami, urodzonymi na Kresach, odzywają się Kresowianie w drugim i trzecim pokoleniu, a także słuchacze, którzy wcześniej nigdy na Kresach nie byli. To dobrze rokuje na przyszłość i stanowi odpowiedź dla tych, którzy zwykli mawiać, że problem Kresów i Kresowian skończy się wraz z odejściem ostatnich, którzy zdążyli się tam urodzić.

Nie skończy się. Kresowianie już mają następców!

Patronat medialny nad Zjazdem objęło Polskie Radio Katowice, swoją obecność zapowiedzieli posłowie i senatorowie PiS i LPR, m.in. senator Dorota Arciszewska –Mielewczyk, senator Jadwiga Rudnicka, posłowie: Marek Kawa i Wojciech Szarama, Powiernictwo Polskie, przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej, Kanadyjskiej i organizacji polskich zza wschodniej granicy.

 • 29 czerwca w Operze Sl. w Bytomiu - Zjazd poprzedzi uroczysty III Koncert z cyklu „Kresy śpiewają dla Bytomian”, połączony z wręczeniem Towarzystwu Miłośników Lwowa Oddz. Bytom dyplomu laureata VIII Edycji Konkursu Pro Publico Bono za najlepsze dzieło obywatelskie 2006 r.
 • W niedzielę 1 lipca – na Jasnej Górze w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej mszę św. w intencji wszystkich żyjących i zmarłych Kresowian w kraju i na emigracji - koncelebrować będzie Abp Stanisław Nowak. Spotkamy się także w sobotę na różańcu kresowym i apelu jasnogórskim.

  Jak co roku, podczas jasnogórskiej pielgrzymki i zjazdu - odbędzie się Forum Kresowe, dające możliwość wypowiedzi każdemu z uczestników. Poprzedzą je wystąpienia tematyczne:

 • Ewy Siemaszko, autorki monumentalnego dzieła o eksterminacji ludności polskiej na Wołyniu,
 • znanego pisarza i publicysty - Stanisława Srokowskiego („Repatrianci”, „Duchy dzieciństwa”, ”Nienawiść”) i
 • prof. Stanisława Niciei – (autora „Cmentarza Łyczakowskiego” i „Cmentarza Obrońców Lwowa” ), który tym razem poprowadzi nas po „Twierdzach kresowych Rzeczpospolitej”.
  Przewidziana jest także debata obywatelska o patriotyzmie wg. Jana Pawła II „Pamięć- Tożsamość -Odpowiedzialność” z udziałem Rady Fundacji Pro Publico Bono.

  W Koncercie Jasnogórskim zaśpiewają „Poleskie Sokoły” – polski zespół z Żytomierza, laureat Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. Mini recital zapowiedział także Roman Kołakowski - lwowski bard, twórca własnego teatru autorskiego, dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Piosenki.

  Filmy dokumentalne o Polakach na Kresach wraz z opowieściami o reporterskich podróżach na wschód - zaprezentuje redaktor Ewa Szakalicka z TV Polonia.

  Spotkamy się także na koncercie pieśni patriotycznych „W hołdzie Macierzy i Kresom”. Poprowadzi go wieczorem, przy wspólnym ognisku po apelu jasnogórskim - Aleksander Markowski, znany z cyklicznych spotkań z piosenką i artykułów o zapomnianych polskich pieśniach w tygodniku katolickim „Niedziela”. Będzie kabaret „Pacałycha”, będą „Tyligentne batiary”. Nie zabraknie okazji do interesujących spotkań, wielkich wzruszeń i wspólnych ustaleń dotyczących działań na przyszłość!

  Na jasnogórską pielgrzymkę i zjazd - w imieniu Dyrektoriatu Światowego Kongresu Kresowian zapraszam działające w kraju i poza jego granicami organizacje kresowe, kombatanckie i charytatywne, zapraszam weteranów ruchu kresowego i ludzi młodych, zainteresowanych współpracą; osoby niezrzeszone, którym bliskie są sprawy Kresów.

  Czekamy na Wasze zgłoszenia i na obecność każdego z Was: członków wielkiej kresowej rodziny, sympatyków i przyjaciół Kresów.

  Danuta Skalska

  Wszelkich dodatkowych informacji udziela i rezerwacje noclegów przyjmuje: Centrum Kresowe – 41-902 Bytom ul. Moniuszki 13
  Tel/fax: 032-281-51-51
  lub: 032-281-28-07
  mail: kongreskresowian@vp.pl
  www.kresowianie.avx.pl, www.kresowianie.org,

  Data utworzenia strony: 2007-05-23

 • Powrót
  Licznik