Lwów w żałobie

po tragicznym wypadku lotniczym pod Smoleńskiem,
w którym zginęli wybitni Polacy,
wśród nich Prezydent Lech Kaczyński z małżonką.


W tę straszną sobotę byłam na Cmentarzu Łyczakowskim z grupą młodzieży z Polski, którym opowiadałam o wybitnych Polakach, mieszkających niegdyś we Lwowie. Szliśmy aleją zasłużonych. Obok pomnika Seweryna Goszczyńskiego cytowałam "Posłanie do Polski", fragment którego jest wyryty na pomniku poety:

    Polsko Ty masz wyższy zakon boski
    Odkryć przed świata obliczem
    Nie przez martwe pisma głoski
    Ale życiem ofiarniczem ”

Nagle Pani profesor, uczestniczka wycieczki, powiedziała do nas :"Samolot prezydencki runął ...miałam telefon z Polski...to było 10 min temu. Lecieli do Katynia". Zastygliśmy w milczeniu. Pierwsza reakcja - szok i podstawowe pytanie: " Jak? Nie może tego być. Kto zginął?" W tę samą chwilę te strofy nabrały innego znaczenia. Dalej nie mogłam mówić. Ból ścisnął gardło. Zaproponowałam, abyśmy udali się bezpośrednio na Cmentarz Orląt. W malutkim pokoiku Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi włączona była TV Polonia, patrzyliśmy i nie wierzyliśmy własnym oczom... Udaliśmy się do płyty grobu Nieznanego Żołnierza Zawsze skupiamy się minutą milczenia w tym miejscu . Uczciliśmy pamięć Orląt Lwowskich poległych w Obronie Lwowa, o których mówiono "przyśniła się dzieciom Polska". Uczciliśmy pamięć tragicznie poległych w Smoleńsku. Tych co lecieli, aby kolejny raz przypomnieć światu o Katyńskiej tragedii " odkryć przed świata obliczem nie przez martwe pisma głoski ale życiem ofiarniczem ”...

Anna Gordijewska


18.04.2010 Mszę św. w Katedrze Łacińskiej we Lwowie odprawił bp Leon Mały.


W mszy uczestniczyli przedstawiciele Konsulatu RP we Lwowie, Konsulatu Rosji, Konsulatow honorowych oraz przedstawiciele władz miasta Lwowa i duchowieństwa cerkwi grekokatolickiej, prawosławnej i ormiańskiej
Abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski uczestniczył w pogrzebie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w Krakowie.


Tablica Katyńska w Katedrze

Fot. Anna Gordijewska


11 kwietnia 2010 żałobną mszę świętą w Katedrze Lwowskiej odprawił Arcybiskup Metropolita Lwowski ks. Mieczysław Mokrzycki.


W mszy uczestniczyli przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, członkowie organizacji polskich na Ukrainie z pocztami sztandarowymi oraz licznie przybyli Polacy, mieszkańcy Lwowa.

Fot. Anna Gordijewska


Pod tablicą pamiatkową Papieża Jana Pawła II, wmurowaną na zewnętrznym murze katedry, w intencji ofiar katastrofy zapalano znicze i składano wiązanki kwiatów.


W dniu tragedii, 10 kwietnia 2010 wieczorną mszę żałobną w Katedrze odprawił biskup Leon Mały w koncelebrze z trzema księżmi.

Kondolencje złożył przedstawiciel greckokatolickiego kościoła lwowskiego

W kościele Marii Magdaleny modlono się również za dusze tragicznie zmarłych. Symboliczna wiązanka biało-czerwonych kwiatów przepasana czarną wstęgą przypominała o tragedii.

Konsulat RP przy d. ulicy Supińskiego - kwiaty i znicze zapalone ku pamięci ofiar.

Marszałek Senatu prof. Alicja Grześkowiak przeczytała życiorys Prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas wieczoru poetycko-plastycznego poświęconego poezji lwowskich poetek: Maryli Wolskiej i Beaty Obertyńskiej i malarstwu lwowskiego koła plastycznego.

Fot. Stanisław Kosiedowski


Małżonka Prezydenta RP Maria Kaczyńska kilka razy odwiedziła Lwów

1 czerwca 2009 r. Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska wzięła udział w zorganizowanym przez Konsulat Generalny RP „II Polsko – Ukraińskim Dniu Dziecka” we Lwowie, który objęła swoim honorowym patronatem.

Podczas pobytu we Lwowie Pani Prezydentowa wzięła udział w uroczystości na cmentarzu Orląt Lwowskich, złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza. W części oficjalnej uroczystości w Operze Lwowskiej Pani Maria Kaczyńska wręczyła nagrody główne laureatom konkursu plastycznego pod hasłem „Uśmiech Dzieci – Uśmiech Lwowa”, poświęconego twórczości Kornela Makuszyńskiego oraz obejrzała spektakl pt. „Pyza na polskich dróżkach”.

Jako pierwsze przywitały Panią Prezydentową na Cmentarzu Łyczakowskim dzieci ze szkoły Marii Magdaleny (obok nagrobka arcybiskupa Stefanowicza). Oprowadzałam jako wolontariuszka uczniów szkoły, w ktorej się uczyłam. Poprosiłam aby dzieci zarecytowały wiersz Władysława Bełzy - „Kto Ty jesteś - Polak mały”. Pani Maria Kaczyńska wzruszyła się i zaczęła recytować razem z dziecmi, przywitała je serdecznie i to krótkie spotkanie nieco przeciagnęło sie.

Pani Kaczyńska udziela wywiadu Annie Gordijewskiej, redaktor polskiego Radia Lwów

Fot. Maria Basza


Prezydent Lech Kaczyński z Małżonką Maria Kaczyńską podczas uroczystości 350 lecia Ślubów Jana Kazimierza w Katedrze Lwowskiej


Tekst i zdjęcia (z wyjątkiem podpisanych oddzielnie) Anna Gordijewska. Copyright 2010 Anna Gordijewska i Maria Basza oraz Stanisław Kosiedowski
Data modyfikacji strony: 2010-04-14

Powrót

Licznik